Tonguç Gökalp/Koleksiyon Sergisi

Tonguç Gökalp/ Koleksiyon Sergisi
Ressam ve Müzisyen Tonguç Gökalp’in “Hand Made Tongrapy Style” Koleksiyon sergisi Alsancak Kültür Sanat merkezi’nde açıldı.

Tonguç Gökalp/ Koleksiyon Sergisi

Tonguç Gökalp/ Koleksiyon Sergisi

Ressam ve Müzisyen Tonguç Gökalp’in “Hand Made Tongrapy Style” Koleksiyon sergisi Alsancak Kültür Sanat merkezi’nde açıldı.

1975 yılında İzmir’de doğan sanatçı, sanatsal birikimlerini sanat tarihi kuramcısı arkeolog ve estetik bilimler uzmanı olan babasından aldı. E.Ü. Klasik ve Modern Yaylı Sazlar Yapım bölümünde eğitim gördü. Kendi adında yaratmış olduğu “TONGRAPY “ adlı yeni biçim ve teknik içeren sanatsal çalışmalarıyla dikkat çeken Ressam ve Müzisyen Tonguç Gökalp ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Doğduğum ve büyüdüğüm, sanat hayatıma ilk kez adım attığım şehir İzmir. Sanatsal birikim ve edinimlerimi sanat tarihi kuramcısı arkeolog ve estetik bilimler uzmanı ve ressam olan babam Mustafa Gökalp’ten aldım. On yaşımda karma sergiye davet edildim. Sanat hayatım boyunca bu aşamaya gelirken birçok teknik üzerine çalışma fırsatı buldum, birçok akıma ve tekniğe dair çalışmalar geliştirdim, eserler ürettim. Uzun çalışmalar ve uğraşlar neticesinde kendi adımı verdiğim TONGRAPY tekniğinin ve stilimin yaratıcısı oldum. İzmir, sanatımın karmaşık yapısına ışık tutmuştur. Çocukluğumda, Kadifekale, Bayraklı, Ballıkuyu gibi semtlere uzaktan bakınca renk dokularını keşfettim. Özellikle ışık vurduğu saatlerde izlemekten keyif alırdım. Çok meraklı bir çocuktum. İç içe girmiş olan farklı insan yapıları, davranış biçimleri ilgimi çekerdi.

Resim,  müzik ve diğer sanat disiplerine olan merakım 1999 senesinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Çalgı yapımı (yaylı sazlar) bölümüne girmem ile başladı. Hem plastik el becerilerini geleneksel ve modern çalgı yapımı ile geliştirmek, hem de resim sanatına olan ilgi ve araştırmalarımı farklı bir yöne çekmeme neden oldu.

Ayrıca ses araştırmacısıyım. Resimlerimdeki görselliği, yine stilime uygun olacak şekilde deneysel sesler, alan sesleri, hazır malzemelerden çıkan sesler ve müzik enstrümanları ile kompoze ediyorum. Çocukluk dönemimde endüstriyel materyallerin seslerinden çok etkilendim.  En ufak duyduğum sesler dikkatimi çekiyordu. Görsel ve işitsel anlamda çok fazla algı seviyesine sahip olduğumu çok erken yaşlarda fark ettim. Çok tehlikeli olabilecek işler yapıyordum. Çocuktum, inşaatlar ve hafriyat olan yerlerde geziyor,  ses kayıtları yapıyordum, sesleri dinliyordum. Babamın Zenit marka fotoğraf makinesi vardı. O dönem dijital çekim yok.  Zenit fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekerdim. Görsel sanat üzerine deneyimlerimi de çok erken yaşlarda edindim.

Tarzınız alışılmışın dışında. Siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Tarzımın ismi TONGRAPY. Resimlerimde algıda çok boyutluluk kavramını kaotik (karmaşık) biçimleme, micro dokusal kaligrafik çizgi tekniğini, renklendirmede kübizm, optik art gibi akımların renk anlayışlarından faydalanıyorum. Çizgilerde kırılma, karşıt alan, ters açı, ters perspektif, ön proto, Türk ilkel sanatları, soyut biçimleme TONGRAPY tekniğinin ve sanatının temelini ve hatlarını oluşturmaktadır.

Avangarde sanatlar, artnoveu, fluxus, dada, sufi tasavvufu, geleneksel Türk el sanatları, beşeri ilimlere ve akımlara olan ilgim, bu akımların; dinamik, felsefe ve teknik biçimlerinden faydalanmama, ortak manada stilime nasıl bir yön vermem gerektiğiyle ilgili kılavuzumdur.

Estetik sadece güzelden oluşmuyor. Çirkin ve kötü dediğimiz şeylerin içinde de milyonlarca estetik vardır. O da bir canlılık içeriyor. O da bir yaratılış. Estetik değerleri bir bütün olarak görmek gerekir. Resim sanatına farklı bir biçim ve teknik uyarlama çabamdaki en önemli şey bilgi ve ilim tabanlarıdır. Görsel olarak bakıldığı zaman sizdeki enerji resimlerle temasa geçme hayalini kişiye bırakıyorum.

“Hand Made Tongrapy Style” Koleksiyon sergisi’nde sergilenen eserleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Hand Made Tongrapy Style”  benim koleksiyon sergim. Beş sene içerisinde 40’a yakın eser ürettim. Eserlerimin 20 tanesi İngiltere, Dubai, Norveç, Almanya, İspanya gibi ülkeler ve İstanbul’daki  koleksiyonerler tarafından satın alındı. Benim kendi koleksiyonum da 20 tane eserim var. Koleksiyonumu “Alsancak Sanat Eğitim Merkezi”nde 26 Nisan’da sanatseverlerin beğenisine sunduk. Ağırlıklı olarak TONGRAPY tekniğini kullandığım eserlerden oluşuyor. Eserlerimi TONGRAPY tekniğini görmek isteyen sanatseverlerin beğenisine sunmak için sergiledim.

Çalışmalarımda görülen çizgi stili ve dizaynı bir benzerini bulmanız mümkün değil. Her tablomun ayrı hikayeleri ve mesajları var. Bilginin çok hızlı hareket ettiği bir çağdayız. İnsanın modernleşme hikayesi, yabancılaşmalar, mekanikleşmeler var. Yaşadığımız çağ endüstriyel bir çağ. Biz endüstriyi hep dışarıdan bir unsur olarak tanıdık. Çünkü bizde sanayileşme ve endüstri dönemi Atatürk döneminde gerçekleşmiştir. Sonraki yıllarda endüstri anlamında her şey dışarıdan alındığı için yabancılaşmanın beraberinde getirdiği köleliği de çalışmalarımda görebilirsiniz. Dokusal olarak elle çizilmiş bir yüzeyi oluşturmak saatlerce sürebiliyor. Bazı dokuları tek tek çizmek gerekiyor. Her parçacıkta her göze, her algıya göre farklı çalışmalar görebilirsiniz.

Beğendiğiniz, etkilendiğiniz sanatçılar var mı?

Paul Lee’den çok etkilendim. Zihin gücü, çizgiye verdiği değer anlatımları beni çok etkiledi.  Edebiyat alanında çok etkilendiğim ustalar var. Yevgeni  Zamyetin, Boris Vian beni etkilemiştir. 

Çalışmalarınızla vermek istediğiniz mesaj nedir?

Yapılaşmanın karmaşıklığını anlatmak istedim. Artık her şey iç içe. Zihinsel olarak, görüntü kirliliği olarak hep bir karmaşa içindeyiz. Her kes kendini ifade etme çabasında. Tüm etrafımda olan her şeyi bir doku içerisinde nasıl ifade edebilirim düşüncesiyle bir doku geliştirdim. Algıda çok boyut kavramını, kaotik metafor anlatım ifadelerini hedef aldım. Çizgide kırılma ve karşıt alanlar, micro dokusal  caligarphy soyut biçimleme tekniklerini kullandım. 2012 yılında Ankara’da açtığım Galeri Polart’taki “Kaotik Metaforlar” kişisel resim sergimde bu seriyi de sanatseverlerin beğenisine sundum.

Hayat felsefeniz nedir?

Mevlana “Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez” der. Ben insanlara ve çevreme yararlı olmak, faydalı olmak için bir mum alevi olduğumu düşünüyorum. Başka bir mum yakarak ışığım kaybolmaz. Yaratılışın her türüne karşı sorumluluk duyarım. Bilimle ve sanatla ilerlemek istiyorum.

Sorunuzu yaşam biçimi olarak cevaplamak gerekirse; mütevazı yaşıyorum. Herkes gibiyim. Özden kopan şeyler beni etkiler.

Türkiye’de sanata değer veriliyor mu?

Herkesin kendini ifade edebileceği bir alanın olması güzel. Fakat bazı duygular derindir. Her duygu anlatılacak diye bir şey yoktur. Türkiye’deki sanatı eleştirmek istemiyorum. Herkes neyin nerde, nasıl yürüdüğünü, nasıl oluştuğunu, kendi kitlesine kendi değeri kadar algılıyor, yaşıyor. Bizim insanımız değerli, değerlerini hiçe sayacak sanatsal dinamiğin içinde olmayı kendime uygun bulmuyorum.

Geleceğe yönelik beklentileriniz?

Beklenti ile yaşamıyorum. Bu yüzden geleceğe yönelik bir beklentim yok. Geleceğe ışık tutmak, yeni bir şeyler sunmak istiyorum.

“Tabula rasa” yaklaşımı insan zihninin doğduğu anda boş bir levha olduğunu söyler. Üzerine siz ne yazarsanız şekillenir.  

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

26 Mayıs 2018 tarihine kadar sanatseverlere açık olacak koleksiyon sergim Alsancak Kültür Sanat merkezi’nde ziyaret edilebilir. Alsancak Sanat Eğitim merkezi’nde ayrıca teknik bilgilerimi paylaşacağım kurs programlarımız var. İlgi duyan herkesi bekliyorum.

Kaynak: Akad Haber

DİSİPLİNLER ARASI KARMA SERGİ
Karışık Teknik
Ilgın Tanay


Doğrudan Biçimlendirme
Zübeyde Ergin


Tual Üzerine Yağlı Boya
Ceylan Eşit


Doğrudan Biçimlendirme
Gülce Yelken


Doğrudan Biçimlendirme
Evren Ergin


Tual Üzerine Yağlıboya
Serkan Ergün


Ahşap Yakma
Erkan Kösem


Tual Üzerine Karışık Teknik
Deniz Turgal


Tual Üzerine Karışık Teknik
Özge Türesay


Doğrudan Biçimlendirme
Rıza Güleşçi


Suluboya
Uğur Tan Genç


Kağıt Üzerine Karışık Teknik
Volkan Korkmaz


Doğrudan Biçimlendirme
Bilge Ergin


Doğrudan Biçimlendirme
Zübeyde Ergin


Seramik
Fatih Şimşek


Tual Üzerine Yağlıboya
C.Nazım Arslan


Video Art
Ebru Atilla


Tual Üzerine Karışık Teknik
Emine Bıyıklı


Tuval Üzerine Yağlı Boya
Gönül Balıkçı   
        Alsancak Sanat Eğitimi Merkezi geçtiğimiz hafta disiplinler arası bir karma sergiye kapılarını açtı. 18 sanatçınınkatıldığı sergi bu hafta engelli vatandaşları sanat ile buluşturacak bir buluşma düzenliyor. 20 Aralık Perşembe akşamı 17.30 – 19.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak etkinliğin amacı, sanat ve tasarıma dair bilgi ve üretimleri erişilebilir kılmak.Buluşma; hiçbir insanın tam ve kusursuz bir varlık olmadığı fakat ömrü boyunca kusurlarını ortadan kaldırmak ve tamamlanmak ümidiyle hareket ettiği fikrinden hareketle sanat eserlerini herkes için erişilebilir kılmayı hedefliyor. Henüz bir yıl önce faaliyete geçen Alsancak Sanat Eğitimi Merkezi’nde görme ve bedensel engelliler ağırlanacak ve serginin sanatçılarıyla buluşacaklar. Disiplinler arası karma sergide yer alan resim ve video çalışmaları görselliğe dayandığı için ortopedik engelliler tarafından görmeyenlere betimlenecek. Heykel, seramik ve tuval üzerine kabartma çalışmaları ise görmeyenler tarafından dokunma yoluyla tüm katılımcılara betimlenecek. Sergi sanatçıları da ifade edilememiş kısımları tüm misafirlere anlatacak.
   
       Sergide aşağıda isimleri yer alan 18 sanatçının çeşitli disiplinlerde ürettikleri çalışmalarının yanı sıra 2018’de yaşamını yitiren Volkan Korkmaz’ın eserleri de özel bir köşede sergileniyor.Etkinliğe katılmak isteyen görme ve bedensel engelliler önceden bilgilendirilmesi durumunda Alsancak İzban’dan karşılanacak. Haberin en altında bedensel engellilerin erişimine de uygun olan Alsancak Sanat Eğitimi Merkezi binasının detaylı adres tarifini bulabilirsiniz.

Sergi sanatçıları: Uğur Tan Genç, Ilgın Tanay, Bilge Ergin, Zübeyde Ergin, Ceylan Eşit, Evren Ergin, Nermin Şakar, Erkan Kösem, Fatih Şimşek, Ülkü Girgin, Emine Bıyıklı, Rıza Güleşçi, Serkan Ergün, Gülce Yelken, Özge Türesay, C. Nazım Arslan, Deniz Turgal, Gönül Balıkçı, Ebru Atilla.

Adres: Alsancak Mahallesi, 1463 sokak. No: 5/A

Görmeyenler için adres tarifi: Kıbrıs Şehitleri caddesindeki Teyzem Börek’in karşı sokağında yer alan Yakın Kitabevi’nin bir arka sokağı. İlk kez gelecek olanların Yakın Kitabevi önünden karşılanabilmesi için 0532 529 6224no’lu telefondan iletişime geçilebilir.